Telegraaf.nl : Opnieuw massale protesten in Roemenië

BOEKAREST – Roemenen zijn ook zaterdag massaal de straat opgegaan in hoofdstad Boekarest en in andere plaatsen om te protesteren tegen corruptie en het aftreden te eisen van het sociaaldemocratische kabinet. Het

Olanda: Guvernul Rutte III este alcătuit din 24 de membri

Premierul olandez, Mark Rutte, a anunțat vineri numele celor 16 miniștri și opt secretari de stat care vor alcătui viitorul guvern Rutte III, la peste șapte luni de la alegerile parlamentare, transmite

Români din OLANDA iubitori de țară! Andreea Ogăraru: România este pentru noi povestea unei iubiri totale, teribile, neîmplinite

Sunt ceea ce putem numi o famile mare, frumoasă, de români fericiți. Sunt Andreea și George și cei cinci copii ai lor. Pe George Ogararu românii îl știu de la fotbal. A

Un român a fost executat în stil mafiot în Olanda. Cinci conaţionali, principalii suspecţi, au fost arestaţi preventiv

Suceveanul Florin Tabarcea, în vârstă de 38 de ani, a fost ucis săptămâna trecută pe teritoriul Olandei, fiind găsit împuşcat în cap, în apropierea unei locuinţe din oraşul Roosendaal. Cinci români cu

Esec in formarea guvernului de coalitie din Olanda din cauza neintelegerilor privind imigratia

Divergentele cu privire la imigratie au condus la esecul negocierilor in vederea formarii unui guvern de coalitie in Olanda, in pofida celor opt saptamani de negocieri dificile, a anuntat luni principalul negociator,

ROMANIA a pierdut o repriza in fata amatorilor din Luxemburg! ‎

Naţionala de handbal masculin a României a învins reprezentativa similară a Luxemburgului, scor 26-22 (14-8), în cea de-a doua partidă din cadrul preliminariilor Campionatului Mondial din Spania 2013, intr-un joc ce a avut doi antrenori romani pe bancile tehnice ale echipelor.

Cu toate acestea Piatra Neamt-ul a fost alaturi de nationala la reintoarcerea oficiala a tricolorilor! Publicul a fost la inaltime pentru o echipa care a aratat “amatorism” in fata amatorilor din Luxemburg! Am inscris un gol in primele 10 minute! Declaratie Cristian Ghita si antrenor Luxemburg mai jos! După victoria din Luxemburg 35-20 (17-8), România s-a impus şi la Piatra Neamţ la capătul unui meci în care a lăsat impresia că doar cele două puncte puse în joc contează, evoluţia tricolorilor fiind total nesatisfăcătoare. In plus, ai nostrii au pierdut deja o sansa in fata belarusilor, in perspectiva play-off-ului: La diferente si scoruri egale in cele doua partide din ianuarie, tricolorii vor pierde calificarea datorita golaverajului slab inregistrat cu Luxemburg! Scorul pe reprize arată că oaspetii si-au adjudecat una dintre ele, dar asta nu a speriat pe nimeni. Românii nu s-au fortat deloc. Au jucat economicos, dar chiar si asa fiecare reusită la finalizare a fost aplaudată la scenă deschisă de un public care a înteles parcă perfect ce se întîmplă pe parchet. Cu aceleasi aplauze generoase au fost însotite si paradele portarilor români sau recuperările defensive. Jocul a început într-o notă lentă a românilor. Primul gol s-a marcat în minutul 4, cînd au înscris luxemburghezii, iar în minutul 10 scorul era 1-3. Cinci minute mai tîrziu era 4-4, pentru ca România să producă un galop de sănătate pînă la 11-4 (26) „Chiar m-am bucurat că am lăsat o impresie frumoasă la Piatra Neamt. Sîntem pe drumul cel bun“, a declarat după joc Adrian Stot conform sportneamt.com, antrenorul care ca jucător a ridicat de multe ori publicul pietrean în picioare. România si-a adjudecat cele patru puncte din dubla cu Luxemburg, iar acum se gîndeste la meciurile din 11 (n.r. – la Piatra Neamt) si 15 ianuarie cu Belarus.

Jucătorul lui Vasile Stîngă, băcăuanul Cristian Ghită a avertizat însă că evolutia trebuie să fie cu totul alta cu ex-sovieticii. „Pentru felul în care am arătat astăzi îmi este rusine. Dacă jucăm asa cu Belarus nu avem nici o sansă pentru că această echipă are în componentă jucători foate buni, ce nu ne vor ierta nici un moment de relaxare“, a specificat Ghită.

ROMANIA a pierdut o repriza in fata amatorilor din Luxemburg!